Wielkie osiągnięcie polskich naukowców. Wynalazek powstrzymujący koronawirusa
Prace nad przedsięwzięciem pod nazwą "System zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej przeznaczony do przeciwdziałania rozprzestrzenianiu SARS-CoV-2" trwały trzy miesiące – poinformował w środę rzecznik prasowy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego Mateusz Lipka. Kierownikiem projektu i autorem wynalazku jest dr inż. Paweł Herbin.
"W ramach przyznanego grantu wykonałem prototyp zautomatyzowanej śluzy ograniczającej dostęp do obiektu użyteczności publicznej dla osób, u których występuje jeden z symptomów COVID-19, czyli podwyższona temperatura" – powiedział Herbin.
Śluza wykonana przez inżynierów: Pawła Herbina, Mirosława Pajora, Piotra Miądlickiego, Pawła Dunaja, Marka Grudzińskiego, Łukasza Marchewkę, Bartłomieja Szymczaka ma wbudowany układ pomiaru temperatury wraz z systemem rozpoznawania osób o podwyższonej temperaturze, dezynfekuje dłonie i odzież.
"Urządzenie jest tak zaprogramowane, że samo podejmuje decyzję o wpuszczeniu na teren obiektu osoby testowanej" – wyjaśnia Herbin.
System może także zbierać zdjęcia wraz z opisem wysokości temperatury oraz datą wejścia na teren kontrolowanego obiektu. Może być także wyposażony w czytnik kart RFID.
Do końca czerwca br. zachodniopomorskie uczelnie mogły ubiegać się o granty dla zespołów badawczych na tworzenie, testowanie i weryfikację rozwiązań mających na celu walkę ze skutkami pandemii COVID-19. Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego docenił jedenaście projektów, które opracowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie – poinformował Lipka.